Yeniden Bismillah!

Bismillah!

Yıllar , insanı değiştirip ömrü tükettiği gibi fikirleri de olgunlaştırıp çeşitlendiriyor. Dün siyah dediğin değişkene bugünün koşulları içerisinde gri yada beyaz diyebiliyorsun.

Yada siyahı oluşturan renklerin her birini ayrı ayrı görüp farklı sonuçlar da elde edebiliyorsun.

Son yazdığım yazıya bakınca ( 2013) dünyada ve Türkiye de ne çok değişimler yaşanmış gibi görünüyor. Tabi konuları değerlendirmede günün koşulları ne kadar farklı yerlere sürüklemiş gibi görünüyor.

Bu kişisel farklılıkları gözlemlemenin en güzel örneği eskiden günlüktü sanırım. Şimdi ise blog.

Dönüp baktığımda zaman içerisindeki fikirlerin, olayların ve etkilerinin tadını almak oldukça keyif verici.

Kişisel görüşüm, toplum olarak pek günlük sever olduğumuz söylenemez. Yazmayı sevmiyoruz. Hatta okuma alışkanlığımızın da olduğunu söylenemez.

Ancak, iletişim çağının sunduğu nimetlerden biri de ,bilginin kısa öz ve çok hızlıca yayılıyor olması. Kolay öğrenilen tez harcanır tespitinden gidersek hoyratça bir şekilde bilgi tüketimimiz var.

Neden buraya vurgu yaptım!

Fikirleri oluşturan bilginin ( bilgisiz fikir olmadığını kabul edersek) hem kolay elde ediliyor olması.

Ayrıca gerçek manada bilgi mi, bilmek – almak istediğimiz öğretiler mi, kirlenmiş ve pervazsızca ortaya serpiştirilmiş ne olduğu belli olmayan paylaşım çöplükleri mi tam belli değil.

Bilgiyi öğrenme ahlakı diye bir şey olmalı. Eskiden medreselerde ilmi öğrenmenin terbiyesi yapılırmış diye duyardık babalarımızdan.

Yani bilgiyi, ilmi öğrenmenin de bir adabı, usulü, yöntemi var olmalı.

Dolayısıyla  edepsiz, yöntemsiz, usulsüz öğrenilmiş bilgi fikri hayata dönüşünce, hem kolay harcanabilir hemde gelgitler arasında tutarsız söylemler çıkarabilir.

Ani değişimler, fikir kişiliği problemleri sanırım bu gelgitler arasından peydahlanıyor.

Gelişen teknik ve teknolojinin doğru yönde kullanılması hayati önem taşımaktadır.  Hele ki bilginin doğru kaynaktan doğru şekilde öğrenilmesi çok aha elzemdir.

Toparlarsak; değişen, gelişen, çeşitlenen fikirler günübirlik bir etkileşimin sonucu mu?  Yoksa belli bir usule göre oluşturulmuş ilimde mesafe kat edip tecrübenin önünü açtığı fikri derinlik mi?

Eğer temelde sağlam ilkeler edinmişseniz, savrulmalar yaşamazsınız. Yanlışlar olabilir, lakin çizgisel ve ilkesel olarak derinlikli bilgiyle gitgide gelişmekte ve çeşitlenmekteyiz.

Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda, ciddi toplumsal kırılmalar hariç, fikri hayatın gelişmesini görmek ve o günkü şartlardaki algıları anlamaya çalışmak oldukça zevkli.

 

Bismillah ile başladık 3 yıl aradan sonra. Rabbim devamını nasip etsin.

Yine kedimce bugünün ve yarının güncel olaylarına bakışımı, sosyal paylaşımlarımı yapmaya çalışacağım.

İlerde dönüp baktığımda umarım zevk alırım.

Selametle.

 

 

 

Be the first to comment on "Yeniden Bismillah!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*